Leczenie ortodontyczne u dorosłych

Pewnie każdy z nas widział w ostatnim czasie dorosłą osobę z aparatem ortodontycznym na zębach. Nie jest to już nic dziwnego, a zwłaszcza w dużych miastach. Niejedna osoba zainteresowana leczeniem na przykład protetycznym została w pierwszej chwili skierowana do ortodonty przez dentystę. Warszawa jest miastem, w którym dobrze widać tę tendencję. Często się zdarza, że problemy z naszym uzębieniem (jak na przykład niszczenie się szkliwa, ścieranie) są spowodowane po prostu wadliwym ustawieniem zębów. Na to może coś zaradzić jedynie ortodonta.

W ramach leczenia ortodontycznego wyróżniamy wczesne, proste metody, wraz z wykonywaniem przez pacjenta odpowiednich ćwiczeń, które pomogą na niewielkie problemy ze zgryzem oraz leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego. Ten drugi sposób leczenia składa się z wielu etapów. Najczęściej zaczyna się od tego, że do ortodonty kieruje nas stomatolog. Warszawa może się pochwalić dużą liczbą tak dobrych lekarzy dentysta-stomatolog.com, którzy starają się właśnie w ten sposób zwalczyć nie tylko objawy, ale i przyczynę problemów. W pierwszej kolejności nasze uzębienie zostaje zbadane i powstają materiały diagnostyczne (modele gipsowe, zdjęcia RTG oraz fotograficzne), które mają pomóc w kolejnym etapie, czyli planowaniu leczenia. Wtedy też zostaje ustalony sposób leczenia, dobór aparatu oraz omawia się z pacjentem koszty. Następnie aparat zostaje założony, a pacjent poinstruowany, jak dbać o higienę, jakich pokarmów unikać, jak sobie radzić z awariami. Etap noszenia aparatu jest tym najdłuższym. W jego trakcie zobowiązani jesteśmy do regularnych wizyt u ortodonty w celu aktywacji aparatu. Mimo, że to najdłuższy etap, zwykle pierwsze rezultaty są widoczne na tyle szybko, że zyskujemy motywację, aby wytrwać. Wreszcie przychodzi ten upragniony moment, kiedy nasz zgryz jest piękny i prosty, i możemy zdjąć aparat i założyć jedynie retencję. Od tej chwili wystarczy jedynie, że raz na jakiś czas pojawimy się u ortodonty na wizycie kontrolnej, by utrzymać efekty. Teraz też możemy wrócić do naszego dentysty i kontynuować dalsze leczenie stomatologiczne. Może noszenie aparatu jest długotrwałe i dość uciążliwe, ale każdy, kto za jego pomocą poprawił swój zgryz, potwierdzi, że warto. Pierwsze efekty pojawiają się bardzo szybko, a późniejszy komfort jest tak wielki, że nikt nie żałuje tych kilku- czy też kilkunastu miesięcy z aparatem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>