Czym zajmuje się trycholog?

Kim jest trycholog? Krótko mówiąc – osoba mająca za zadanie wyleczyć łysienie, w bardzo uogólnionym tego słowa znaczeniu. Każdy z nas marzy o pięknych, gęstych i lśniących włosach, które podkreślą naszą urodę i są niekwestionowaną ozdobą. Kobiety mimo wszystko i wbrew obiegowej opinii mają mniejszy problem z włosami niż panowie. Rozdwojone końcówki, przesuszenie, nadmierne, ale odwracalne wypadanie itp – to wszystko da się wyleczyć lub odwrócić. U mężczyzn sprawa wygląda nieco gorzej, bo jeżeli dopadnie nas genetyczne wypadanie włosów to mamy niewielkie pole, aby się przed tym obronić. Jednak można próbować – jedną z takich alternatyw jest właśnie wizyta u jednej z warszawskich kosmetyczek, gdzie można również skonsultować się z profesjonalnym trychologiem. Obecnie salony kosmetycznie w Warszawie (źródło swiaturody.com) wprowadzają do swojej oferty również leczenie i profesjonalne badanie włosów jak np. klinika Villa Uroda.

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być wiele – nadmierny łojotok, przetłuszczanie, łupież, zapalenie skóry i te nieszczęsne geny. Jak wygląda wizyta u trychologa (źródło wikipedia.pl)? Na początku nasza skóra głowy poddawana jest dokładnym badaniom. Jednym z nich jest trichoskopia, która polega na zbadaniu skóry głowy dzięki mikro-kamerce o bardzo dużym zoomie optycznym, podobnym do tych stosowanych w mikroskopach. Jest to bardzo dobry sposób rozpoznania przyczyn łysienia i ogólnych oględzin stanu skóry głowy. Następnym krokiem jest trichogram, gdzie pobiera się 70-100 włosów i dokładnie bada się pod mikroskopem stan ich korzeni i całą strukturę.

W większości wypadanie włosów da się wyleczyć, oczywiście jeżeli znajdzie się przyczynę i dobierze odpowiednie farmaceutyki i kosmetyki. Bardzo często przyczyną wypadania może być stan zapalny, grzyby lub drożdżaki na skórze głowy. W tym przypadku stosuje się specjalne specyfiki na bazie antybiotyków, które likwidują choroby skóry. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie każdy rodzaj łysienia da się wyleczyć. W przypadku, kiedy zostało to rozpoznane za późno i włosy wypadły a skóra już się zabliźniła, to odbudowanie lub wzrost nowych włosów jest nierealne.

Jednak kiedy rozpozna się przyczynę w odpowiednim czasie i zastosuje odpowiednie leczenie, to efekty mogą się pojawić już po 10 zabiegach. Bardzo rzadko stosuje się suplementację doustną. W większości przypadków na skórę głowy aplikowany jest odpowiedni preparat dobrany do indywidualnych cech skóry i przyczyny osłabienia lub utraty włosów.

Zabiegi u trychologa kosztują od 100-150 zł. za jeden zabieg, cena konsultacji to koło 50 złotych, a badanie skóry i łodygi włosa to również koszt około 100 złotych. Jednak warto wykonać dokładne badania, aby dobrać odpowiednie leczenie, które będzie efektywne.

5 thoughts on “Czym zajmuje się trycholog?

  1. Z tego co mi wiadomo to genetycznego łysienia nie da się wyleczyć. Moja babcia, jak kiedyś narzekałem, że wypadają mi włosy, powiedziała, żebym spojrzał na fryzurę ojca… No i miała rację – teraz mam już identyczną fryzurę, jak ojciec. Straciłem włosy w tym samym miejscu, co on…

  2. Łysienie genetyczne nie jest możliwe do wyleczenia. Miałem podobną sytuację, jak Borys. Tata wyłysiał przed trzydziestką i ja też. Ale akurat mnie i mojej dziewczynie to nie przeszkadza.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>